Festival program and map

Festival map

Check out the Moonee Valley Festival map (pdf, 1.5MB)

Stage times

Download the full stage time program here (pdf, 806KB).

CityLink Main Stage

""

10am-10.45am Velvet Archers
10.45am-11am
Celestial Tai Chi College - Moonee Ponds
11am-11.30am 
This Way North
12 noon-12.45pm 
Jetty Road
12.45pm-1.05pm 
Traditional Lion Dance 
1.05pm-1.10pm 
Mayor's Speech
1.10pm-2.10pm 
Mayfield 
2.30pm-3.15pm 
Dirty Lopez 
3.45pm-4.40pm Jackie Mittoo Revue (featuring Jake Savona and friends)

Nelson Alexander Kid's Kingdom

""

10am-10.45am
Kids Karaoke
10.45am -11am
Hooptopia: Hula Hoop Playspace
11am-11.25am
DreamWorks’ Trolls
11.35am-12 noon
Hooptopia: Hula Hoop Playspace
12 noon-12.20pm
DreamWorks’ Trolls - meet and greet
12.25pm-12.40pm
Professional Taekwondo
12.45pm-1.20pm
Vocal Art Studios
1.30pm-1.55pm
DreamWorks’ Trolls
2pm-2.30pm
Bella The Bookworm
2.30pm-3.15pm
Kid’s Karaoke
3.25pm-3.40pm
Robynmore Calisthenics College
3.45pm-4.05pm
Starting out Safely - Thingle Toodle
4.30pm-5pm
Storytelling by True Fairies 

Essendon Renault Community Expo

""

10am-10.30am
Essendon Keilor College 
10.35am-10.50am
Melbourne Classical Martial Arts 
10.55am-11.15am
The Dance Centre 
11.20am-11.35am
I Belly Dance Beledicious Troupe
11.45am-12 noon
Community Choir
12 noon-12.30pm
Moonee Valley Brass 
12.40pm-12.55pm
Ballroom Blitz
1pm-1.15pm
Coaching Zone - Belgravia Leisure
1.20pm-1.35pm
Friendship of Elderly Filipino-Australians of Victoria
1.40pm-2.10pm
Vocal Art Studios 
2.15pm-2.30pm
Blue Fire Bellydance
2.40pm-3pm
James Williams
3.15pm-3.30pm 
Kitka Balkanska - Balkan Dance Medley
3.40pm-4pm 
Essendon Zumba Crew by Unleashed Entertainment
4.10pm-4.25pm
Turkish Cypriot Cultural Platform of Aus Inc.
4.35pm-4.50pm  Stapleton Dance Academy

Bar Stage

10am-10.30am
South West 
10.45am-11.30am
Matthew Bradford
11.45am-12.15pm
Little Wise 
12.30pm-1.15pm
The Scrims
1.30pm-2pm
Brendelle
2.15pm-2.45pm 
Two Kar Tom
3pm-3.30pm
Miles Recommends
3.45pm-4.15pm
Kattimoni 
4.30pm-5pm Angeline Barberi

Youth Stage

10am-11am
DJ Flexij
11am-11.30am
Camdogg
11.30am-11.40am
DJ Flexij
11.40am-12 noon
Grace Edwards
12 noon-12.05pm
Martika Phemister
12.05pm-12.20pm
DJ Flexij
12.20pm-12.25pm
Martika Phemister
12.25pm-12.55pm
Zac Saber
12.55pm-1.10pm
Elise Kurvink
1.10pm-1.25pm
DJ Flexij
1.25pm-1.55pm
The Winter Months
1.55pm-2pm
Madeline Saxton
2pm-2.15pm
Madeline Langenbacher
2.15pm-2.30pm
DJ Flexij
2.30pm-3pm
Mary Ann and the Wise Guys
3pm-3.10pm
DJ Flexij
3.10pm-3.30pm
Heidi Milne
3.30pm-4pm
Tahlia Eve
4pm-4.15pm
Shenay
4.15pm-5pm DJ Flexij

Last updated: Saturday, 24 February 2018, 11:43 PM